Přátelé a partneři


Tyrhénské moře - Salerno

Salerno, přímořské město v jižní Itálii představuje pro příznivce moře i kultury ideální výchozí základnu, která umožňuje plavbu v jakékoliv oblasti Tyrhénského a Středozemního moře spojenou s návštěvou mnoha světově významných historických míst.

Do Salerna se člověk z našich krajů dostane nejlépe letecky po trase Praha - Řím - Neapol nebo Vídeň - Řím - Neapol a dále pak nájemným autem (cca 60km vesměs po dálnici) v horším případě veřejným autobusem, ale to jsme neměli odvahu zkoušet, ceny za letenky i taxi byly rozumné (letenka cca 6 tisíc, taxy cca 18 eur na hlavu za jednu cestu). Až na několikahodinové čekání na letišti v Římě to je výrazně lepší než jakékoli cestování autem po vlastní ose.

V centru města jsou obchody, restaurace, bary, banky, pěší zona, obchodní centrum atd. a cca 1 km od přístavu je celé historické centrum města s jeho katedrálou z dob románských a Krajské muzeum. Ti, kteří zde chtějí strávit příjemný večer, mají rozhodně z čeho vybírat.

Za prohlídku stojí:

 • Katedrála v Salernu - vrcholné dílo románské architektury bylo postaveno za Roberta il Guiscardo při příležitosti jmenování Salerna hlavním městem panství.
 • Hrad Arechi - vybudován v 8.stol. Tyčí se nad celým městem a nabízí úchvatný výhled po celém zálivu
 • Pevnost Carnale - vybudována v 16.stol. je od přístavu vzdálena zhruba 500 m.
 • Vietri sul Mare - městečko vzdáleno od Salerna 5 km, proslavené zručností keramických mistrů. K nahlédnutí je řada miniaturních obchůdků s typickou barevnou keramikou.
 • Paestum - ve vzdálenosti 20 km od Salerna. Antické řecké muzeum. Dosažitelné také z přístavu v Agropoli.
 • Pompeje - vykopávky antického města z doby románské, zničeného při výbuchu Vesuvu v r. 79 n.l. Dosažitelné městskou dopravou, nebo při zpáteční cestě autem.
 • Vesuv - Činná sopka 1277 m ( poslední výbuch v roce 1944 ). Nádherný výhled na celý neapolský záliv a jeho okolí s ostrovy Capri, Ischia, Procida atd.. Ideální zastávka při zpáteční cestě autem.

 

Doporučované restaurace:

 • Da Sasa - Via Diaz 42, tel: 089 220330. Domácí kuchyně s rybími specialitami.
 • La Brace - Lungomare Trieste 13, tel: 089 231733. Specialita - ryby a mozzarella.
 • Vicolo della neve - Vicolo neve 24, tel: 089 225705. Typická kuchyně Salerna.
 • Ciccio Formaggio - Via Roma, tel: 089 223935. Specialita - ryby.

Osobně jsem vyzkoušel a mohu doporučit:

 • Pinocchio - Via Lungomare Trieste 56/58, tel. 089 229964 - picerie, místní speciality, vynikající mozzarella.

 

KAM SE VYDAT PŘI VAŠÍ PLAVBĚ:

Směrem na severozápad:

3 námořní míle od Salerna se nachází Cetara s malým přístavem. Působivé městečko umístěno ve skalnatém pobřeží mezi horami a mořem. Místo, které si zachovává své starověké tradice a zároveň nabízí příjemný odpočinek na písečných i oblázkových plážích.

8 námořních mil od Salerna se nachází Amalfi s přístavem. Jedna ze čtyř antických „Mořských republik“ na území Itálie, chráněna strmým úbočím pohoří Monti Lattari, které se spouští až k mořským útesům způsobem, které je charakteristické pro toto pobřežní pásmo. Za návštěvu stojí Katedrála z 10. stol., a každopádně celé městečko se svými typickými obchůdky s místními produkty. Nad Amalfi, ve výšce 350 m.n.m., je zasazeno do předhůří Monti Lattari světoznámé Ravello, se svou katedrálou z 11.stol., Muzeem korálů, Vilou Rufolo a Vilou Cimbrone, kde se pravidelně pořádají koncerty a Světový festival klasické hudby (V amalfi je také jedna z mála benzinek pro lodě).

15 námořních mil od Salerna se nachází Positano, zakotvení je možné v dobře chráněné zátoce. Positano je nad mořem vystavěno v terasách, pospojovaných mnoha schůdky. V úzkých uličkách je poschovávána spousta restaurací a obchodů s typickou módou Positana. Positano je svou jedinečností přitahováno kromě turistů také významnými osobnostmi celého světa.

Jednotýdenní plavbou ze Salerna směrem na severozápad máte možnost poznat kromě Amalfi, Positana a Salerna také atraktivní a půvabné ostrovy Capri, Ischia, Procida, Ventotene a další ze skupiny jedinečných Pontinských  ostrovů  (Ventotene, Ponza, Palmarola, Zanone).

Vzdálenosti ze Salerna v námořních mílích

Cetara přístav 3
Maiori přístav 7
Amalfi přístav 9
Positano   15
Isole dei Galli;   18
Capri přístav 25
Sorrento přístav 26
Ischia přístav 42
Ventotene přístav 63
Ponza přístav 84

 

Směrem na jih:

 • 22 námořních mil od Salerna se nachází přístav v Agropoli, ze kterého se můžete vydat do antického Paesta.
 • Acciaroli rybářské městečko s příjemným a dobře chráněným přístavem.
 • Palinuro s přístavem, umístěno v zálivu s dominamtním mysem Capo Palinuro. Atraktivním místem k zakotvení je zátoka Buondormire a oblast s mohutným obloukem Arco Naturale. Je zde řada zajímavých jeskyní. 
 • Marina di Camerotta s přístavem a okolními plážemi a zátokami. Jedna z nejhezčích je zátoka Infreschi.

Celý pobřežní pás Cilenta s uvedenými místy, je součástí Národního přírodního parku Cilento. Celá oblast je zajímavá kromě čisté a nedotčené přírody také svými jeskyněmi, kulturou, místními zvyky a kuchařským uměním.

Pokud se vypravíte směrem na jih k Liparským ostrovům, za zastávku stojí všechny. Od stále aktivní sopky Stromboli, přes Panarea, Vulcano, Lipary až po nedotčené Filicudi a Alicudi. Praktičtěšjší je ale z hlediska vzdálenosti vyplouvat na Liparské ostrovy z jižnějších přístavů (Vibo Valentia, Tropea), nebo ze Sicílie.

Vzdálenosti ze Salerna v námořních mílích: 

Agropoli přístav 22
Acciaroli přístav 33
Pisciotta přístav 45
Palinuro přístav 48
Camerota přístav 56
Scario přístav 63
Maratea přístav 70
Liparské ostrovy Stromboli 115
Vibo Valentia přístav (základna) 136

 

 Neděle, 29. březen 2020
Euro. Used by 15 memberstates and 6 contries or areas outside the European union. EUR       
Česká koruna CZK       
Croatian kuna HRK       
Hungarian forint HUF       
Brno
11 °C

Blíží se

Žádné události
Registrovaných:149

Právě je Online

16 hostů a žádný člen

10274142
Dnes
Tento týden
Tento měsíc
869
10536
52384

Vaše IP: 35.175.121.230
Čas: 29.03.2020, 17:41