Přátelé a partneři


Jak se vyhnout slovinské dálnici

Hodně a často diskutované téma. Hamižnost Slovinska při stanovení systému zpoplatnění dálnice zdaleka předčí i běžné mafijánské výpalné. poté co se na ně snesla kritika za zavedení pouze půlroční a roční známky, kdy půlroční stála 35 EUR, slíbili situaci řešit a zavedli sedmidenní známku za "pouhých" 15 EUR a měsíční za 30 EUR. Někomu se to zdá moc, někdo nad tím mávne rukou, raději zaplatí a nic neřeší, někdo zkouší projet po dálnici bez známky, což se velmi často škaredě prodraží (pokuty v řádu několika set EUR).

Já se rozhodl že to budu objíždět a ušetřené peníze raději propiji s kamarády, prostě jen z principu jsem si dal závazek že když to tak chtějí, neutratím ve Slovinsku po cestě ani jediné euro, jen jim ojedu silnici a zamořím vzduch výfukovými plyny a své těžce vydělané peníze utratím někde jinde za něco co bude mít pro mne adekvátní hodnotu.

 

Zde je stručný popis jedné z mnoha možných tras, jak se dálnici vyhnout:

 

objezd_slo_dal_0

 

Objížďka začíná na posledním dálničním sjezdu před hranicemi v Rakousku - sjezd na Spielfeld, kde se napojíte na starou silnici na Šentij, která vede víceméně souběžně s dálnicí.

 

objezd_slo_dal_1

 

Asi nejkritičtější místo je kruhový objezd Pesnica, kde se člověk nesmí koukat na cedule, ale jet podle této mapky až posledním výjezdem a asi po cca 300m podjet dálnici vpravo malým tunýlkem a nenechat se zmást a "proklčkovat" na starou silnici, která už vede bez problémů až skoro do centra Mariboru a končí na světelné křižovatce, na které je třeba zahnout doprava na hlavní a pokračovat po ní dál přes celé centrum.

 

objezd_slo_dal_2

 

Praktický celý Maribor se projede po 4 proudové hlavní silnici, přejede se řeka a na první velké světelné křižovatce (okolo jsou nějaké obchodní domy) se zahne doleva - jsou zde cedule na město Ptuj. Tím se dostaneme na tzv. "Ptujskou cestu" po které se dříve jezdilo (dlouhá 4 proudová ulice s několika benzinkama, která končí na výjezdu z Mariboru.) a po ní pokračujeme pořád rovně dál, jako by dálnice neexistovala. (na jejím konci ignorujeme všechny cedule, které nás chtějí směřovat na nájezd na dálnici a držíme se pořád v přímém směru). Zde už je silnice označena číslem 9 a je to vlastně původní trasa magistrály po které se držíme pořád rovně i na všech kruhových objezdech jedeme vždy rovně (většinou je to druhý výjezd, ale není to vždy pravidlo).

 

objezd_slo_dal_3

 

NAkonec nás tato silnice za obcí Tržec navede na původní silnici již za koncem dálnice po které už se pokračuje až na hranice s Chorvatskem. Pozor pro cestu zpět je dobré si zapamatovat v kterých místech to bylo, špatně se to z obráceného směru hledá a pokud minete asi 3 možnosti na odbočení tak už to vede jen na dálnici.

 

objezd_slo_dal_4

 

Počítejte s tím že tato trasa je tak o 3/4 hodiny až hodinu delší než když to jedete po dálnici a vyznačuje se neuvěřitelnou mírou "nepřesností" ve značení, na některých cedulích je dokonce při podrobnějším zkoumání vidět že název obce byl z cedule odstraněn, přestože tam silnice normálně vede. Přibylo zato mnoho cedulí které "nenápadně" navádějí k dálnici.....

Zde je ke stažení elektronický záznam trasy ve formátu GPX a GDB

Pro pořádek a vyvážené informace uvádím i aktuální ceny slovinských dálničních známek

Dálniční známky 2013 - Slovinsko - ceny v EUR
Typ dálniční známky Osobní automobily
(dvoustopá motorová vozidla do 3.500 kg)
Motocykly
(jednostopá motorová vozidla)
roční 95,00 47,50
půlroční - 25,00
měsíční 30,00 -
7 denní 15,00 7,50

Další podrobnosti o systému dálničních známek ve Slovinsku najdete na www.dars.si.

Komentáře   

 
#2 Trasa je stále funkční...Karel Hána 2013-08-03 09:47
Tuhle trasu letos (2013) již projelo několik lidí dle jejich vyjádření je stále funkční a použitelná. :-)
 
 
#1 DIKYVecíno 2013-06-26 15:40
:-) super navod + soubory GPX a GDB

DIKY
 
 Neděle, 07. červen 2020
Euro. Used by 15 memberstates and 6 contries or areas outside the European union. EUR       
Česká koruna CZK       
Croatian kuna HRK       
Hungarian forint HUF       
Brno
20 °C

Blíží se

Žádné události
Registrovaných:150

Právě je Online

13 hostů a žádný člen

10326560
Dnes
Tento týden
Tento měsíc
68
721
721

Vaše IP: 34.204.168.209
Čas: 07.06.2020, 11:04