Přátelé a partneři


Jak se vyhnout slovinské dálnici

Hodně a často diskutované téma. Hamižnost Slovinska při stanovení systému zpoplatnění dálnice zdaleka předčí i běžné mafijánské výpalné. poté co se na ně snesla kritika za zavedení pouze půlroční a roční známky, kdy půlroční stála 35 EUR, slíbili situaci řešit a zavedli sedmidenní známku za "pouhých" 15 EUR a měsíční za 30 EUR. Někomu se to zdá moc, někdo nad tím mávne rukou, raději zaplatí a nic neřeší, někdo zkouší projet po dálnici bez známky, což se velmi často škaredě prodraží (pokuty v řádu několika set EUR).

Číst dál...

Statistika MRCC Rijeka za roky 2007 až 2011

Dostala se mi do rukou zajímavá statistika o činnosti Námořního záchranného koordinačního centra v Rijece v Chorvatsku (MRCC Rijeka – Maritime rescue coordination centre). Je to docela zajímavé a poučné čtení, ideální ovšem je se do této statistiky nikdy nedostat ...

Číst dál...

Češi vozí eura do pasti přísné slovinské policie

Je neuvěřitelné,  v dnešní době Internetu a navigací, kolik lidí při cestě do Chorvatska přes Slovinsko nedokáže najít správnou cestu, najíždí na dálnici bez platné známky a platí vysoké pokuty. Nebyli bychom to však my Češi, kdybychom si rozhořčeně nestěžovali na nefér úklady lstivých Slovinských policistů a nepřiznali si že problém je v tomto případě spíše naše neschopnost podívat se do mapy a trefit správnou cestu.

Číst dál...

Cres – Největší jadranský ostrov

img01Ostrov Cres je největší jadranský ostrov, který se nalézá v severní části Kvarnerského zálivu. Na jihu v obci Osor je pohyblivým mostem spojen s ostrovem Lošinj. Pobřeží ostrova dlouhého 66 kilometrů je velmi členité a v jižní a západní části oplývá četnými zátokami a oblázkovými plážemi. Severní a východní stranu naopak lemují strmé skály.

Číst dál...

Majáky – strážci Jadranu

V jaderském archipelagu, který sestává ze 1244 ostrovů, ostrůvků a útesů bylo na začátku 19. století postaveno na 48 majáků. Spolu s majáky byly na pustých místech uprostřed širého moře stavěny i domy, ve kterých bydleli správci majáků spolu se svými rodinami.

Číst dál...

Základní Informace - Chorvatsko

Základní údaje:

Hlavní město: Zagreb
Obyvatelstvo: 4,422,000 - Chorvaté, Srbové, Slovinci, Madaři, Italové, Rakušané
Rozloha: celkem 56,542sq km, vodstvo 128sq km, pevnina 56,414 sq km
Státní zřízení: republika
Měna: Kuna (Kn), vetšinou je také možné platit Eurem, kurz však nebývá "příznivý"

Číst dál...

 Středa, 28. říjen 2020
Euro. Used by 15 memberstates and 6 contries or areas outside the European union. EUR       
Česká koruna CZK       
Croatian kuna HRK       
Hungarian forint HUF       
Brno
9 °C

Blíží se

Žádné události
Registrovaných:152

Právě je Online

3 hosté a žádný člen

10385989
Dnes
Tento týden
Tento měsíc
8
392
9285

Vaše IP: 18.215.62.41
Čas: 28.10.2020, 02:53